Salı, Şubat 23

%52 boş beleş genç nüfusu

%52 diyorlar ya hani, her yerde ulan ne kadar genç bir ülkeyiz diyorlar falan. işte bu gücü kullanalım diyorlar.

olmaz koç! bu %52 ile imkanı yok olmasının. diyeceksiniz ki neden? bak almanya gençleşmeye çalışıyor, norveç genç işçi arıyor diyeceksiniz. ama yok olmaz arkadaşlar. bizim 35 yaştan küçük nüfus isterse %80 olsun. bu kadro ile olmaz!

hemen açıklayalım. bizim ülkemizde en çok izlenen gençlik programları sırayla: "okan bayülgen ile 3 gece de benim", "beyaz ile ırgatlara sesleniyoruz" ve "abbas güçlü ile bor madenlerimiz var bizim."

evet bu 3 programı izleyen gençler sizden bi' sik olmaz. açık konuşuyorum işte, dolaylı da anlatmıyorum. ondan sonra sözlük gençlerini programın metin yazarı olarak alsan da bi sik değişmez çünkü sen conan o'brien da olamazsın, jay leno da ve hatta jimmy fallon bile. lafım sana sakallı.

farkında değilsiniz adamlar sizinle açık açık dalga geçiyor. aralarında azıcık okumuş olan okan bayülgen denen arkadaş, onun da ne olduğu belli. kendini bir fransız amcaya benzetmeyle kafayı bozmuş durumda. beyaz desen eskişehirli daha ötesini söylememe gerek yok heralde. beyni ancak bu %52'ye seslenecek kadar gelişmiş durumda. abbas'ı dikkate bile almak istemiyorum ama siz hala onun programlarına gidip çanak sorular sorabiliyorsunuz, postallıları ayakta alkışlıyorsunuz, yani o kadar artık alışmışsınız ki alkışlamaya abbas'ı bile şaşırtıyorsunuz. o daha da yazık.

maalesef ülkemizde gelişmişlik düzeyi okuduğun okulla, yaptığın yüksek lisanslarla ve doktoralarla, bildiğin dillerle ortaya çıkmıyor. herkes bir vasat tutturmuş gidiyor. sonra aralarından biri kendini zorlamadan bir şeyler başarınca da "aaa nası becermiş, ben ise ne kadar okumuştum, bütün notlarım a idi." diyorlar! çünkü bu %52 böyle bir kafa.

atalaramız zamanında ne de güzel söylemişler işte gayet açık ve net bir şekilde: ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz! işte bunlara rağmen halen süper işler yapan ve dünyayı kurtaran 40 milyon genç var(!) yazık lan sizlere. okuyacaksınız da adam olacaksınız(!) orada bahsi edilen okuma, ciddi olarak okuma, yani açıp bir şeyler okumak. yoksa okula gitmek falan değil. okulda bir sik öğrenemezsiniz. orası sana işi öğretir. dümdüz standart bir herif olmak istiyorsan. tabi o senin seçimin. ama sonra bana gelip de dünyayı kurtarıyorum, şunları yapıyorum, bunlarla yaşıyorum, kendime zaman ayıramıyorum deme.

işte dostlar demem o ki. yapılan işlerden de gördüğümüz gibi (okan, beyaz, abbas) hakikaten ayinesi iş oluyor kişinin! bu işte size uygun olan. hadi şimdi hepiniz gidin nükleere karşı çıkın, akp ile didişin, abbas güçlü ellerini bağlayınca alkışlayın, kapatınca yuhlayın, okan'a çıkıp pankart kaldırın, beyaz'a gidip kameraya el sallayın falan. uğraşmayın siz siyasetle falan, apolitik gençler iyiydi. uğraşınca çünkü bokunu çıkarıyorsunuz. yok cumhuriyet yürüyüşleri yok 1 mayıslar falan. ulan anan sosyete baban iş adamı, sen orada keyfine sallıyorsun taşı esnafa sonra da polis yakalayınca babanın parasıyla çıkıyorsun.

bu gerçek solculara da acıyorum işte. babaları devletin anasını bellediler, bu gençler de onların yolundan gidiyor. siz de hala bunlarda iş var diye yanlarınıza alıyorsunuz. oğlum unutun hayat uzun metrajlı bir film değil. bugün yanında olan o entel değnekler yarın sana bu lümpenlerin anasını ..keyim derse işte bakarsın götüne bön bön. 70 ve 80'lerde de farklı olmadı, görüyorsunuz yazarların genelini işte gazetelerde.

akıllı olun, eşitlik istiyorsanız, eğitim isteyin, öğrenmek istiyorsanız fırsat isteyin, kitap isteyin, laboratuar isteyin. mallık yapmayın, korkmayın kimse sikişmeden ölmüyor dünyada. (rahibeler dışında ki onlar da bu kadar pornoya konu olduysa onları da kaybettik)

birazcık üretken olmak zor değil ve bu tübitak testleri çözerek olmuyor. araştırın gençler diyebileceğim tek şey size bu. öyle götüm rahat giderim çığırırım demek değil muhalefet, elinize bayrak alıp sallamak değil. onu dedeleriniz -deniz baykal- amcalarınız -devlet bahçeli- gayet güzel bir şekilde yapıyor. eğer siz muhalefet diye böyle yarrak kürek işlere devam ederseniz daha bunlara mecbur kalmaya devam edersiniz.

haaa unutmadan en çok televizyon izleyenler televizyona bok atarlar ya bunu da yapmayın lütfen. ayrıca hepiniz gidin cnbce izleyin de demiyorum. ona cevabı umut sarıkaya "aytek" kardeşimle çok güzel veriyor zaten. hadi şimdi devam. alın elinizee bayrakları yürümeye, hükümete karşı bağırmaya. ama bu sefer biriniz elinize bir kitap alın ve bağırın "gerçekler burada yazıyor!" diye.*

*hatırlamayanlar için ek not atatürk'ün türbesinde kuranı eline alıp bir adam bağırarak, protesto yapmıştı ona istinaden.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder